Home>Products>GERMANY INA Bearing>INA B7008E.2RSD.T.P4S.UL GERMANY Bearing 150*210*28
INA B7008E.2RSD.T.P4S.UL GERMANY Bearing 150*210*28
LET OUR INA B7008E.2RSD.T.P4S.UL GERMANY Bearing 150*210*28 EXPERTS GET QM INDUSTRIES BEARING LIMITED YOU 150*210*28 THE PARTS 44.45 mm d YOU NEED.
- INA
B7008E.2RSD.T.P4S.UL
- 3/8-24UNF
- 31.8 kN
- 44.45 mm
- 30 mm
- 4.76 mm
- 2
- 100 °C
- 1.3 kg
QM INDUSTRIES BEARING LIMITED2020-07-10 09:46:19
Welcome to my shop! Glad to serve you! Please send your question!
INA B7008E.2RSD.T.P4S.UL GERMANY Bearing 150*210*28 Details
| G: | 3/8-24UNF | C0: | 31.8 kN | d: | 44.45 mm |
| C: | 30 mm | SW: | 4.76 mm | r: | 2 |
| T max.: | 100 °C | Weight: | 1.3 kg | D: | 100 mm |
| m: | 10 mm | Size (mm): | 150*210*28 |
INA B7008E.2RSD.T.P4S.UL GERMANY Bearing 150*210*28 Code description
| C0 - Static Load | 147000 lb |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Locking Style | Eccentric |
| Dimension R | 0.17 in |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Dimension S | 5.53 in |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 600 rpm |
| Y1 - Geometry Factor | 2.73 |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.06 |
INA B7008E.2RSD.T.P4S.UL GERMANY Bearing 150*210*28 Technical Data
| Sponsored products related to INA B7008E.2RSD.T.P4S.UL GERMANY Bearing 150*210*28 | ||||||||
| D | m | B | C | b | a | d | 2B | |
| 7008 A | 68 mm | - | 15 mm | 15 mm | - | 23,2 mm | 40 mm | - |
| 7008 A-UO | 68 mm | - | - | 30,4 kN | - | 46,3 mm | 40 mm | - |
| 7008 ACB/P4A | 68 mm | - | 15 mm | - | - | 20.2 mm | 40 mm | - |
| 7008 ACE/P4A | 68 mm | - | 15 mm | - | - | 20.3 mm | 40 mm | - |
| 7008 B-UO | 68 mm | - | - | 27,4 kN | - | 60,5 mm | 40 mm | - |
| 7008 CE/P4AL | 68 mm | - | 15 mm | - | 1.7 mm | 14.8 mm | 40 mm | - |