Home>Products>USA SKF Bearing>22 mm x 50 mm x 14 mm SKF 62/22-2RS1 USA Bearing 28X58X16
  • 22 mm x 50 mm x 14 mm  SKF 62/22-2RS1 USA  Bearing 28X58X16
SKF 62/22-2RS1 MODELS
Need a CAD or 3D Model?
What is 62/22-2RS1 bearing cross reference?
Contact NowWhatsAppBe Our Agent
category
USA SKF Bearing
SKF 62/22-2RS1 Bearing SPECIFICATIONS
  • 100% Authentic. QM INDUSTRIES BEARING LIMITED 4 Number of Mounting Holes 22 mm x 50 mm x 14 mm SKF 62/22-2RS1 USA Bearing 28X58X16 Highest 22 mm x 50 mm x 14 mm Quality. Certified Supplier.
  • SKF
  • 62/22-2RS1
  • Insert Bearings
  • 0.0
  • N/A
  • M06110
  • Wide Inner Ring
  • Spherical
  • Yes
Download SKF 62/22-2RS1 Spec Sheet
QM INDUSTRIES BEARING LIMITED
QM INDUSTRIES BEARING LIMITEDChina
  • QM INDUSTRIES BEARING LIMITED2020-07-10 09:46:19
    Welcome to my shop! Glad to serve you! Please send your question!
Price Inspection Certificate Product Specifications Company Profile
Details of 22 mm x 50 mm x 14 mm SKF 62/22-2RS1 USA Bearing 28X58X16
  • Insert Bearings
  • 0.0
  • N/A
  • M06110
  • Wide Inner Ring
  • Spherical
  • Yes
  • Single Lip Contact
  • Concentric Collar
  • Ball Bearing
  • No
  • 1-3/16" Bore; Wide Inner Ring; Ball Bearing; 1-9/16" Length Thru Bore; 0.709" Outer Race Width; 2.441" Outside Diameter; Relubricatable; Single Lip Contact Seal; Concentric Collar