Home>Products>SWEDEN SKF Bearing>500 mm x 830 mm x 264 mm SKF 231/500 CA/W33 SWEDEN Bearing
  • 500 mm x 830 mm x 264 mm  SKF 231/500 CA/W33 SWEDEN Bearing
SKF 231/500 CA/W33 MODELS
Need a CAD or 3D Model?
What is 231/500 CA/W33 bearing interchange?
Contact NowWhatsAppBe Our Agent
category
SWEDEN SKF Bearing
SKF 231/500 CA/W33 Bearing SPECIFICATIONS
  • SWEDEN SKF Bearing are a few Standard Clearance: brands you will QM INDUSTRIES BEARING LIMITED find in our 500 mm x 830 mm x 264 mm inventory. Find Open Type Seals or Shields: 500 mm x 830 mm x 264 mm SKF 231/500 CA/W33 SWEDEN Bearing to see what's in stock!
  • SKF
  • 231/500 CA/W33
  • Flange Block
  • 0.0
  • N/A
  • M06288
  • 4
  • V Lock
  • 4 Bolt Square Flange Cartridge
Download SKF 231/500 CA/W33 Spec Sheet
QM INDUSTRIES BEARING LIMITED
QM INDUSTRIES BEARING LIMITEDChina
  • QM INDUSTRIES BEARING LIMITED2020-07-10 09:46:19
    Welcome to my shop! Glad to serve you! Please send your question!
Price Inspection Certificate Product Specifications Company Profile
500 mm x 830 mm x 264 mm SKF 231/500 CA/W33 SWEDEN Bearing Specifications
  • Flange Block
  • 0.0
  • N/A
  • M06288
  • 4
  • V Lock
  • Spherical Roller Bearing
  • Cast Steel
  • Non-expansion
  • 5/8 Inch
  • Yes
  • Triple Lip Nitrile Rubber
  • 1 Piece Solid
  • With Pilot
  • Inch
  • 4 Bolt Square Flange Cartridge; 2-3/4" Bore; 9-1/2" Bolt Circle; 6.68" Bolt Spacing; 1 Piece Solid; V Lock Mount; Cast Steel; Spherical Roller Bearing; 3.33" Length Thru Bore; Relu
  • Double Row | Single Nut
  • Bearing
  • Flanged
  • 30
  • 6.68 Inch | 169.672 Millimeter
  • 9.5 Inch | 241 Millimeter
  • 2.75 Inch | 69.85 Millimeter
  • 1 Inch | 25.4 Millimeter
  • 3.33 Inch | 84.582 Millimeter
  • 7.48 Inch | 190 Millimeter
500 mm x 830 mm x 264 mm SKF 231/500 CA/W33 SWEDEN Bearing pdf
SKF 231/500 CA/W33 500 mm x 830 mm x 264 mm SKF 231/500 CA/W33 SWEDEN Bearing Product description
500 mm x 830 mm x 264 mm SKF 231/500 CA/W33 SWEDEN Bearing RELATED CATEGORIES